Site Loader

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

جوازتاسیس در واقع به موافقت اصولی (اولیه) و یا مجوزی اطلاق می گردد که مطابق آن متقاضی اجازه دارد جهت اجرای کارهای تولید، مونتاژ ، طراحی آسانسور، فنی مهندسی و … در محدوده مد نظر شرکت به فعالیت بپردازد. کسب این موافقت به منزله عدم اخذ مجوزهای دیگر مرتبط با موضوع فعالیت تلقی نمی گردد. به عنوان مثال جهت تولید کالاهای دارویی، غذایی و آرایشی بهداشتی و … باید مجوز بهداشت و نیز پروانه بهره برداری قبل ازشروع تولید کسب شود. جهت اخذ پروانه مهندسی می توان پس از اخذ جواز فنی مهندسی اقدام مقتضی را صورت داد.

در گذشته به این نام مشهور بوده است که پیش از ساخت و تاسیس کارخانه یا واحد صنعتی باید اخذ گردد. البته برای ثبت برند یا علامت تجاری نیز متقاضی باید اقدامات اخذ جواز تاسیس را انجام دهد. به بیان دیگر یکی از ملزومات ثبت علامت تجاری فارسی، گرفتن جواز تاسیس می باشد. صاحب جواز تاسیس از مزایای دیگری همچون تسهیلات بانکی نیز بهره مند خواهد شد. تا جایی که برخی از بانک ها و موسسات مالی تا میزان چندین برابر میانگین موجودی حساب متقاضیان به آنان وام اعطا می نماید. از دیگر مزایای دریافت جواز برای دارندگان آن این است که صاحب جواز می تواند مقدار سی درصد از مبلغ متراژ زمین ذکر شده در جواز را به صورت نقدی و الباقی آن را به صورت اقساط با شرایط مناسب واریز نماید.

جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

گاها دیده می شود که افراد جواز تاسیس و پروانه بهره برداری را به جای هم استفاده می کنند و به تفاوت میان این دو مجوز واقف نمی باشند. به واسطه دریافت جواز تاسیس، صاحبان سرمایه می توانند در یکی از شهرک های صنعتی مجاز اقدام به راه اندازی و ساخت و تجهیز کارخانه یا واحد صنعتی نمایند. اما برای شروع بهره برداری و آغاز انجام تولیدات انبوه باید پروانه تولید یا پروانه بهره برداری داشت. بدین منظور باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای تولید کاملا فراهم باشد. سپس بعد از درخواست متقاضی و بازدید و بررسی کارشناسان مربوطه پروانه بهره برداری صادر و جایگزین جواز تاسیس خواهد شد.

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب

درباره تفاوت جواز کسب با پروانه کسب باید بگوییم هر شخصی که به تولید و ارائه خدمات می پردازد برای آغاز کسب و کار خود باید جواز کسب بگیرد در صورتی که جواز کسب نداشته باشد کار و  فعالیت او غیرقانونی می باشد و مشتریان آن ها به او اعتماد نخواهند کرد. جهت هر کسب و کار و فعالیتی اتحادیه ای اختصاصی دارد و صاحب هر کسب و کار و فعالیتی جهت دریافت پروانه کسب به اتحادیه صنف خود رجوع نماید. این امکان وجود دارد که جواز کسب به صورت دائم و یا موقت صادر گردد. درصورتی که پروانه شما به صورت موقت است یکسال اعتباردارد و تنها یک مرتبه صادر می گردد پس از آن می توانید پروانه دائمی با مدت زمان 5 ساله دریافت کنید.

Post Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما